Горниот дом на парламентот

Советот на Федерацијата на Русија ја ратификуваше анексијата на четирите украински региони

Горниот дом на рускиот парламент Советот на Федерацијата денес едногласно го ратификуваше законот за припојување на украинските региони Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје, по сличното гласање објавено вчера во Државната дума, долниот дом на парламентот на Русија.

EPA-EFE

Документите сега се враќаат во Кремљ на конечен потпис на претседателот Владимир Путин за да заврши процесот на формалното припојување на четирите региони, кои претставуваат околу 18 отсто од признатата територија на Украина, пренесува Ројтерс.

Русија ја прогласи анексијата по одржувањето на, како што ги нарече, референдумите во окупираните области на Украина.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе