Со ножеви убиле 10 и раниле 15 луѓе во Канада, убијците во бегство: „Вооружени и опасни“

Канадската полиција трага по двајца осомничени за кои се верува дека избоделе 10 лица до смрт и повредиле најмалку 15 лица во провинцијата Саскачеван.

Фото: ЕПА

Полицијата ги именуваше Демиен Сандерсон и Мајлс Сандерсон како двајцата осомничени и рече дека патувале со црн нисан рог. Убодите со нож биле пријавени рано утринава по локално време, а полицијата издаде предупредување низ покраината за „вооружени и опасни“ лица.

„Нивната локација и насока на патување не се познати. Страшно е она што се случи во нашата провинција денес“, рече полицијата.

Полицијата рече дека сѐ уште е во почетна фаза на истрага, дека се обидува да ја утврди врската меѓу двајцата осомничени и дали ѝ биле познати. Не се знае мотивот за нападот.

Нападите се случиле на повеќе локации, а полицијата истражува 13 локации каде што се пронајдени мртви или повредени лица. Полицијата соопшти дека се чини дека некои од жртвите биле цел на осомничениот, додека други биле нападнати по случаен избор. Во потрагата по осомничените полицијата ангажирала дополнителни сили.

Можно е да има дополнителни повредени жртви што сами се превезле во различни болници, им беше речено на новинарите на прес-конференција.

Полицијата објави фотографии од Демиен Сандерсон и Мајлс Сандерсон како двајцата осомничени и соопшти дека бегаат со црн нисан рог.

Канадскиот премиер Џастин Трудо ги опиша нападите на Твитер како „застрашувачки и потресни“.

„Шокиран сум од денешните ужасни напади. Виновниците за овие ужасни напади мора да бидат изведени пред лицето на правдата“, рече Трудо.

 

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе