Сменет министерот за надворешни работи на Мадагаскар поради гласање против Русија

Претседателот на Мадагаскар, Андри Раџоелина, го разреши министерот за надворешни работи, бидејќи гласал за усвојување на резолуцијата на Обединетите нации, со која се осудуваат референдумите во четири украински региони за присоединување кон Русија, соопштија денеска извори од кабинетот на претседателот.

Фото: ЕПА

Двајца високи функционери од кабинетот на претседателот Раџоелина рекле за Ројтерс дека министерот Ричард Рандриамандрато бил разрешен бидејќи бил еден од оние што гласале за усвојување на резолуцијата.

Минатата среда Генералното собрание на Обединетите нации со големо мнозинство усвои резолуција со која се осудува одржувањето референдум за присоединување на четири украински региони кон Русија.

За усвојување на резолуцијата што ја подготви ЕУ гласаа 143 земји-членки на Генералното собрание на Обединетите нации, од вкупно 193.

Само четири земји ѝ се придружија на Русија во гласањето против - Сирија, Никарагва, Северна Кореја и Белорусија.

35 земји беа воздржани, меѓу кои и Кина, додека другите не гласаа.

Нападот на Русија врз Украина оваа година доведе многу африкански земји во непријатна дипломатска положба, имајќи предвид дека многумина имаат комплицирана историја од аспект на односите со Западот и со поранешниот Советски Сојуз, како и важни економски врски со Русија, наведува Ројтерс.

До минатата недела, Мадагаскар секогаш се воздржуваше за време на разните гласања за резолуции поврзани со кризата во Украина.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе