Сирија го одбранила Дамаск од ракетен напад, ракетите дошле од Израел (ВИДЕО)

Сириската противвоздушна одбрана пресретнала неколку ракети над Дамаск синоќа кои дошле од југозападот преку Голанската висорамнина под контрола на Израел, јавија сириските државни медиуми.

Официјалната новинска агенција САНА, повикувајќи се на воени извори, објави дека противвоздушната одбрана веднаш ги пресретнала и соборила непријателските ракети кои нешто пред полноќ дошле од насока на окупираната Голанска висорамнина.

Ракетите, кои неофицијално ги испукал Израел, целта им бил југозападниот дел на Дамаск, изјави за агенцијата ДПА сириски воен извор.

Жителите на таа област слушнале експлозии и јужно од главниот град и во близина на меѓународниот аеродром во Дамаск.

 

Израелските воздушни сили и претходно изведуваа слични удари врз цели во Сирија, со објаснување дека се обидуваат да спречат Иран да изгради воени влијание во регионот.

Сириската опсерваторија за човекови права месецов изнесе податок дека израелските воздушни напади во регионот на Дамаск досега убиле најмалку 23 припадници на сириските владини сили и нивните ирански сојузници

Вчера оправдано доминираше веста дека „Макрон ќе поддржи преговори за Македонија и Албанија ако ЕК препорача во март“.

повеќе

Албанија мора отворено да каже, дека обидите на Софија за асимилација на Македонците во Албанија како Бугари не се добрососедство, туку отворен напад.

повеќе

Перењето пари преку трансакции со недвижнини ги интегрира црните фондови во економијата, притоа обезбедувајќи сигурна инвестиција.

повеќе