Синоќа нов земјотрес во Грција со јачина од 5,9 степени (ВИДЕО)

Нов земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала ја потресе централна Грција во четвртокот вечерта, ден по земјотресот со јачина од 6,3 степени по Рихтер во истата област, објави атинската сеизмолошка опсерваторија. Нема информации за жртви.

Новиот земјотрес се случи во близина на Лариса, на 250 километри северно од Атина, на местото каде што вчера беа повредени 11 лица во земјотресот, од кои едно сериозно, околу сто згради беа оштетени и предизвика паника кај жителите.

Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала ја погоди централна Грција во средата. Епицентарот беше на 22 километри северозападно од Лариса.

Земјотресот беше на длабочина од два километри, објави Европската медитеранска сеизмолошка служба. Потоа имаше уште низа послаби земјотреси.

Во страв и паника луѓето трчаа по улиците на градот.

 

Јане бил свесен дека деновите му се одброени и отворено говорел за тоа. Знаел дека многумина имаат причина да го ликвидираат, дека им пречи во остварувањето на нивните „повисоки цели“.

повеќе

Во македонскиот интернет простор постојано се појавуваат и гаснат портали, со што засекогаш исчезнуваат и објавените содржини.

повеќе

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе