Силни експлозии во близина на руска воена база на Крим (ФОТО)

Неколку силни експлозии се слушнале од правецот на руската воена база во Новофедоривка на западниот дел од анектираниот украински полуостров Крим, потврдија тројца сведоци за Ројтерс.

Фото: Твитер

Во рок од една минута се слушнале најмалку 12 експлозии со различен интензитет, од кои три биле екстремно гласни. Облак чад се издигал од правец на руската база. Селото Новофедоривка е оддалечено околу 200 километри од фронтот. Тоа значи дека, доколку експлозиите се резултат на украински напад, Украинците добиле оружје со значително поголем дострел од претходно.

Видеата кои наводно прикажуваат експлозии на Крим брзо се проширија низ руските и украинските канали на социјалните мрежи.

Родион Мирошник, т.н руски амбасадор во самопрогласената проруска Народна Република Луганск, објави две видеа од експлозиите на својот канал Телеграм.

„Жителите на Крим јавуваат за експлозии кај селото Новофедоривка. Првата експлозија се случи во 15 часот по локално време, а потоа следеа и други експлозии. Засега не се знае дали има жртви“, објави Мирошник.

Легенда под Главна слика

Фото: Твитер

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе