Си-ен-ен: САД се сомневаат дека Украина ќе ја врати територијата што ја изгуби

Претставниците на Белата куќа не веруваат дека Украина некогаш ќе си помогне во враќањето на целата нејзина територија што ја изгуби од Русија во последните четири месеци, дури и со пософистицирано оружје од САД и нивните сојузници, изјавија американски официјални лица за Си-ен-ен.

Фото: ЕПА

Советниците на американскиот претседател Џо Бајден започнаа внатрешна дебата за тоа како и дали украинскиот претседател Володимир Зеленски треба да ја промени својата дефиниција за украинската победа прилагодувајќи се на можноста неговата земја да е неповратно намалена.

Американските власти изјавија за Си-ен-ен дека оваа песимистичка оценка не значи дека Соединетите Држави вршат притисок врз Украина да направи какви било формални територијални отстапки на Русија за да се стави крај на војната.

Сепак постои надеж дека украинските сили ќе можат да вратат значителни делови од територијата при евентуална контраофанзива подоцна оваа година.

Помошник на Конгресот изјави дека помала украинска држава не е неизбежна.Тој истакна дека Украина официјално побарала најмалку 48 повеќекратни ракетни системи од Соединетите држави, но дека до денес Пентагон вети само осум.

Не се сите во администрацијата толку загрижени. Некои веруваат дека украинските сили повторно би можеле да им пркосат на очекувањата, како што направија во раните денови од војната кога одбија руски напредок кон украинскиот главен град Киев.

Советникот за национална безбедност Џејк Саливан остана во контакт со неговите украински колеги началникот на украинската одбрана и началникот на здружениот штаб и со часови разговараше за напорите на Украина за враќање на територијата, изјавија официјални лица.

Растечкиот песимизам доаѓа кога американскиот претседател Џо Бајден се среќава со американските сојузници во Европа, каде што ќе се обиде да пренесе сила и оптимизам за траекторијата на војната додека ги собира лидерите да останат посветени на вооружување и поддршка на Украина во средината на брутална борба.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе