Според државните медиуми во Пекинг

Си Џинпинг му честиташе на Бајден на изборната победа

Кинескиот претседател Си Џинпинг му ја честиташе на Џозеф Бајден победата на американските претседателски избори, објавија денес државните медиуми во Пекинг.

EPA-EFE

Двете земји „мора да избегнат секаков конфликт или конфронтација и меѓусебно да се почитуваат во духот на меѓународната соработка“ за да ја промовираат „благородната идеја“ на мирот и развојот, наведе во честитката кинескиот претседател.

Тој порача и дека меѓународната заедница „очекува здрави и стабилни“ односи на Кина и САД.

Кина е една од последните големи земји која му ја честиташе на Бајден победата на претседателските избори, одржани на 3 ноември.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе