Си до Бајден: „Оној кој си игра со оган сигурно ќе се изгори“

Претседателот на Кина Си Џинпинг му порача на американскиот претседател Џо Бајден дека си игра со оган околу прашањето на Тајван, пренесуваат агенциите.

EPA-EFE

Ова беше петти телефонски разговор на лидерите на двете нации, а кинескиот лидер Си му кажа на претседателот на САД Бајден дека неговата политика околу Тајван е опасна и дека на крајот ќе му се врати на Вашингтон како бумеранг.

„Оној кој си игра со оган сигурно ќе се изгори“, му кажал Си на Бајден, пренесува кинеската агенција ЦЦТВ.

„Шефовите на државите имаа детална комуникација и размена на мислења за односите на Кина и САД и прашањата од заеднички интерес“, јави агенцијата. Телефонскиот разговор траел 2,5 часа и ги опфатил темите од Тајван до тековните трговски спорови меѓу двете најголеми светски економии.

Најновиот спор на Вашингтон и Пекинг се однесува на можната посета на претседателката на Претставничкиот дом на Конгресот на САД Ненси Пелоси на Тајван, островот кој добива неформална одбранбена поддршка од САД, а кој Кина го смета за дел од својата територија.

Пекинг соопшти дека евентуалната посета на Пелоси ќе ја смета за провокација и најави „силен одговор“.

Пелоси би била највисокиот американски функционер кој го посетил Тајван откако републиканецот Њут Грингрич го посети островот во 1997 година, како тогашен претседател на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес.

Портпаролот на кинеската дипломатија Џао Лиџијан кажа претходно дека кинеската страна јасно им дала до знаење на САД во повеќе наврати дека силно се противи на посетата на Пелоси на Тајван.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе