Шведската владејачка партија ја поддржува кандидатурата за членство во НАТО

Шведските социјалдемократи, владејачката партија во земјата најавија дека даваат поддршка за влез на земјата во НАТО.

Фото: ЕПА

Бидејќи Финска е подготвена да ја поднесе својата апликација, шведската премиерка Магдалена Андерсон објави дека сега е сосема сигурна дека ќе започне официјална апликација за неколку дена, пренесува Ројтерс.

Шведската министерка за надворешни работи Ен Линде ја нарече „историска одлука“.

„Руската инвазија на Украина ја влоши безбедносната ситуација за Шведска и Европа како целина“, додаде таа.

Финскиот претседател Саули Ниинисто денеска официјално објави дека неговата земја аплицира за членство во НАТО, што е историска промена во неутралната надворешна политичка ориентација на земјата, поттикната од руската инвазија на Украина.

„Претседателот и владината комисија за надворешни работи денеска заедно одлучија Финска да аплицира за членство во НАТО“, изјави Ниинисто за новинарите во Претседателската палата во Хелсинки. Тој рече дека овој потег ќе ја зголеми безбедноста на земјата.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе