Шведска се откажува од Асанж; Британците: Ако излезе, го апсиме

Шведското обвинителство одлучи да ја прекине постапката против Џулијан Асанж, основачот на Викиликс, поради обвинението за наводно силување и го повлече налогот за неговото апсење.

Меѓутоа, британската полиција потврди дека ќе го уапси во истиот момент, доколку ја напушти амбасадата на Еквадор во Лондон, во која е од 2012 година.

Шефицата на шведското јавно обвинителство Маријан Нај изјави дека властите од судот бараа да го повлечат налогот за апсење, што значи и дека ќе биде суспендиран и седумгодишниот судски процес за наводното силување.

„Денес главната обвинителка Маријан Нај одлучи да ја прекине прелиминарната истрага за наводното силување за кое е обвинет Асанж“ соопштија од канцеларијата на обвинителката, пренесоа странските медиуми и оценија дека со тоа се става крај на седумгодишниот процес.

Џулијан Асанж стана светски познат по неговиот сајт Викиликс кој објави доверливи документи од Пентагон за Авганистан. Приказната ја пренесоа Гардијан, Обсервер, Њујорк тајмс и Шпигел, а самиот тој стана ударна вест и лице на насловните страници.

Не е прв пат Викиликс да објави сензационални информации, но бидејќи над 90 илјади документи за Авганистан преку овој сајт станаа достапни за целата планета, Асанж стана и херој и предавник.

Викиликс тврди дека поседува повеќе од милион документи. Инаку, секој е поканет анонимно да го достави она што смета дека е интересно, а нивниот тим одлучува што ќе биде објавено.

По масовното објавување на документи за Авганистан, против Асанж во Шведска е покрената постапка под обвинение за силување и сексуално малтретирање, од кога е во сила и налогот за негово апсење.

Тој одби да се предаде на властите, бидејќи се плашел дека ќе биде екстрадиран во САД, чии судски органи исто така го бараат, бидејќи сметаат дека со објавувањето тајни на Викиликс за американската политика и дипломатија е нанесена штета на американската национална безбедност.

Тој од 2012 година се наоѓа во еквадорската амбасада во Лондон.

Постојат кафе барови каде стои натпис дека немаат интернет па препорачуваат луѓето да си прават муабет како порано. 

повеќе

Заев рече дека не му се допаѓа како соседните земји реагирале на кризата во Македонија и власта во Србија ја нарече „националистичкото раководство на Вучиќ“, па во Белград предизвика епидемија од паѓања во несвест од изненаденост и навреденост. Хм, во што е точно проблемот?

повеќе

Луѓето се лутат што бизнисмените не реагирале или недоволно критикувале за лошите владини потези во минатото. Од нивна перспектива - веројатно со право.

повеќе