Швајцарците купуваат 36 борбени авиони Ф-35

Швајцарската влада ќе потпише договор за купување на 36 борбени авиони Локид Мартин Ф-35А лајтнинг, најавено е денес.

EPA-EFE

Набавката на авионите вредни 5,5 милијарди долари најавена е без претходно одржување референдум.

„Планирано е авионите да бидат испорачани до 2027 година, за народот за биде заштитен од закани од воздух по 2030 година“, се истакнува во соопштението на владата.

Швајцарија минатата недела избра да нарача ловци од новата генерација Ф-35, со што предизвика незадоволство кај опозицијата која побара одржување референдум за да ја сменат, како што кажаа, „непотребно скапата одлука“.

Ројтерс потсетува дека многу земји почнаа да трошат пари на оружје, напоменувајќи дека Финска реши да купи 64 авиони Ф-35А, Германија сака да купи до 35, а Канада 88 од најсовремените американски авиони.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе