Северен тек 1 и 2

Шпигл: ЦИА летово го предупредила Берлин за можни напади врз двата гасоводи

Има сѐ повеќе знаци за планиран напад на двата гасоводи Северен тек. Според информациите на Шпигл, на тоа САД веќе укажувале летово.

Фото: ЕПА

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) пред неколку недели ја предупредила Германија за можни напади врз гасоводи во Балтичко Море, објави денеска германскиот магазин Шпигл, откако беше објавено дека истекува гас од руските гасоводи кон Германија.

Германската влада летово добила дојава од ЦИА, објави Шпигл, цитирајќи неименувани извори, и додаде дека Берлин претпоставува дека бил планиран напад на гасоводите Северен тек 1 и 2.

Портпаролот на германската влада одби да коментира, додаде Шпигл.

Шведските поморски власти денеска објавија предупредување за истекување на рускиот гас од гасоводот Северен тек 1 во шведските и данските територијални води, набргу откако беше откриено дека гас истекува и од Северен тек 2.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе