Шпанија: Планот за национална вакцинација започнува во јануари

Шпанскиот премиер Педро Санчез изјави дека националниот план за вакцинација за ковид-19 ќе започне во јануари.

Фото: ЕПА

Санчез рече дека вакцинацијата ќе биде организирана на 13.000 локации низ цела Шпанија и дека „многу значаен дел од населението“ може да биде вакциниран во првата половина на следната година. Тој рече дека дополнителните детали ќе бидат објавени утре.

Санчез рече дека 14-дневната кумулативна стапка на случаи на зараза за 100.000 жители паднала под 400.

Од денес, Шпанија бара негативен ПЦР-тест за ковид-19 од повеќето луѓе кои доаѓаат преку воздух и море. Мерката се однесува на пристигнувањата од 65 земји, вклучувајќи ги и повеќето земји од Европската унија.

Во меѓувреме, североисточниот регион Каталонија денес ги намали некои од строгите ограничувања на баровите, рестораните и културните настани воведени во средината на октомври.

Иако полицискиот час останува на сила од 22 часот до 6 часот наутро, каталонските барови и ресторани можат да имаат гости до 30 проценти од капацитетот внатре, а културните настани се можни со 50 проценти од капацитетот.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе