Шолц, Макрон и Драги стигнаа во Киев, патот бил планиран во голема тајност (ФОТО)

Германскиот канцелар Олаф Шолц, францускиот претседател Емануел Макрон и италијанскиот премиер Марио Драги стигнаа во Киев, во својата прва посета од почетокот на руската инвазија.

EPA-EFE

Тројцата лидери таму ќе разговараат со украинскиот претседател Володимир Зеленски за понатамошната поддршка на Украина и нејзината желба да стане членка на Европската Унија. Лидерите на трите најголеми економии на ЕУ се досега најважната европска делегација која стигнала во Украина од почетокот на конфликтот.

Воздушниот сообраќај над Украина поради конфликтот е блокиран, па тројцата европски лидери во Киев стигнаа од Полска со воз. Тргнале кон Киев од полскиот град Пжемисл нешто по полноќ. Патувањето преку ноќ било планирано со денови, но од безбедносни причини не било потврдено сè до самото доаѓање во Киев.

На тројцата лидери во Киев во текот на денот треба да им се придружи и романскиот претседател Клаус Јоханис. Посетата е особено важна за Шолц по неколкуте недели дебата за тоа дали треба да замине за да ја искаже поддршката на Берлин на Киев.

Зеленски со месеци создава притисок врз германските политичари да направат повеќе во борбата против Русија, вклучувајќи ги барањата за испраќање тешко вооружување како тенкови. Украинскиот политички врв претходно ја одби посетата на германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер, сметајќи го за политички маргинален.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе