Шолц ги претстави новите министри: Жени на чело на одбраната на Германија

Социјалдемократската партија на Германија (СПД) ги претстави министрите во новата влада која ќе ја предводи Олаф Шолц.

EPA-EFE/FILIP SINGER

Именувањето на Карл Лаутербах за нов министер за здравство ја воодушеви германската јавност. За време на пандемијата на коронавирусот, обучениот лекар стана ѕвезда на партијата - има над 700.000 следбеници на Твитер и се појавува во ТВ емисии речиси на неделно ниво, повикувајќи на остри акции за потиснување на ширењето на вирусот.

СПД ќе има низа клучни позиции во кабинетот. Идниот канцелар Олаф Шолц ја назначи Ненси Фезер за прва жена министер за внатрешни работи на Германија, додека Кристине Ламбрехт ќе го води Министерството за одбрана.

Клара Гајвиц ќе го преземе новото Министерство за домување. Свенја Шулце, која беше министерка за животна средина во владата на Ангела Меркел, ќе го преземе Министерството за развој, додека Хубертус Хајл останува министер за труд.

Шолц вети дека новата влада ќе ги поддржи жените во политиката, и дека тие ќе преземат половина од министерските функции.

Во саботата на партиска конференција беше одобрен нов коалициски договор со кој ќе управуваат заедно со Зелените и Либералите (ФДП).

Договорот доби огромна поддршка, за него гласаа 598 делегати, седум гласаа против, а тројца беа воздржани.

Новата влада ќе положи заклетва во среда.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/FILIP SINGER

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе