Шолц: Директните контакти со Путин се многу важни

Директните контакти со рускиот претседател Владимир Путин се многу важни, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц.

Фото: ЕПА

„Колку и да е тешко, директниот контакт е важен, особено во кризни времиња. Сакам нашите пораки да стигнат директно до Путин“, изјави Шолц во интервју за шведскиот весник „Дагенс Нихетер“.

Тој рече дека на тој начин сака на рускиот претседател да му ја претстави позицијата на Западот во однос на операцијата на руската војска во Украина.

Шолц оцени и дека нормализацијата на билатералните односи со Москва не е можна во блиска иднина.

Претходно, на големата летна прес-конференција, Шолц зборуваше за можноста Путин да ја посети Германија, за што услов би било прекинување на операцијата во Украина и мировен договор меѓу Киев и Москва, потсетува Спутник.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе