Во Урал

Деветмина мртви, над 20 ранети во пукање во училиште во Русија (ВИДЕО)

Според властите, напаѓачот сам се застрелал.

Шест лица загинаа, а 20 се ранети во пукање во училиште во градот Ижевск во руската област Урал во понеделникот, соопшти полицијата.

Инцидентот се случил во училиштето бр. 88. Локалното министерство за образование соопшти дека учениците и наставниците се евакуирани од зградата.

Снимките од местото на настанот покажуваат како учениците и наставниците бегаат од зградата, како и жртви што на носилки ги носат до возилата на брза помош.

На интернет се појавија и фотографии и снимки од внатрешноста на училниците, каде што учениците се забарикадирале за време на пукањето.

Полицајците го нашле телото на напаѓачот, кој наводно сам се застрелал. Руските медиуми објавија дека напаѓачот бил руски мобилизиран војник, кој не сакал да биде испратен да се бори во Украина.

На видеата од местото на настанот се гледаат неколку возила на брза помош и полициски возила надвор од училиштето.

Во Ижевск, главниот град на Руската Република Удмуртија, живеат 630.000 луѓе.

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе