Столтенберг имаше „конструктивен телефонски разговор“ со Ердоган

Шефот на НАТО разговараше со турскиот претседател за приемот на Финска и Шведска во Алијансата

Столтенберг го посети Вашингтон оваа недела и објави на Твитер доцна синоќа дека се сретнал со финската премиерка Сана Марин додека бил таму и разговарал за „потребата да се одговори на загриженоста на Турција и да се продолжи напред" во однос на барањата на Финска и Шведска за членство.

Фото: ЕПА

Генералот Јенс Столтенберг се сретна со премиерката на Финска и разговараше со турскиот претседател додека се обидуваше да го надмине противењето на Анкара за приклучување на Финска и Шведска во Алијансата.

Руската инвазија на Украина ги поттикна Финска и Шведска да аплицираат за членство во НАТО. Сепак, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека се противи на пристапувањето на двете нордиски земји поради како што рече нивната поддршка за „терористичките организации“, повикувајќи се на забранетата Курдистанска работничка партија (ПКК) и единиците за народна одбрана на Курдската милиција (ЈПГ) во Сирија.

Во посебен твит Столтенберг рече дека имал „конструктивен телефонски разговор“ со Ердоган. Тој ја нарече Турција „почитуван сојузник“ и ги пофали напорите на Турција да посредува во договорот за да се обезбеди безбеден транспорт на резерви на жито од Украина во услови на глобален недостиг на храна предизвикан од војната.

Столтенберг додаде дека тој и Ердоган ќе го продолжат дијалогот.

 

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе