„Кина, Русија, Иран и меѓународниот тероризам се најголемите закани за Британија“

Шефот на МИ6: Погрешна проценка на Пекинг би можела да доведе до војна

Кина, Русија, Иран и меѓународниот тероризам се најголемите безбедносни закани за Британија, објави денес британската надворешна разузнавачка агенција МИ6.

EPA-EFE

Шефот на МИ6 Ричард Мур кажа дека Кина е една од најголемите закани за Британија и нејзините сојузници и дека „погрешна проценка“ на Пекинг би можела да доведе до војна.

Мур кажа дека Кина, Русија, Иран и меѓународниот тероризам ја сочинуваат „големата четворка“ на безбедносни закани со кои британските шпиони се соочуваат во нестабилниот свет.

Во првото обраќање до јавноста откако во октомври 2020 стана шеф на МИ6, Мур кажа дека Кина е „најголемиот поединечен приоритет“ на таа разузнавачка агенција, бидејќи нејзиното раководство во сè поголема мера поддржува „храбра и одлучна акција“ за остварување на сопствените интереси.

Мур ја нарече Кина „авторитарна држава со поинакви вредности“ од британските, наведувајќи дека Пекинг спроведува „шпионски операции од големи размери“ против Британија и нејзините сојузници, дека се обидува да го „искриви јавниот дискурс и политичкото носење на одлуки“ и да извезува технологија која овозможува „мрежа на авторитарна контрола“ низ светот.

Додаде и дека Британија и понатаму „се соочува со акутна закана од Русија“, дека Москва ги финансирала обидите за убиства како труењето на поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипаљ во Англија во 2018 година, дека стои зад сè поголем број хакерски напади и дека се обидува да се меша во демократските процеси на други земји.

„Ние и нашите сојузници и партнери мораме да се спротивставиме на руските активности кои се во спротивност со меѓународниот систем заснован на правила“, наведе шефот на МИ6.

Мур кажа дека Иран исто така претставува голема закана бидејќи ја користи екстремистичката група Хезболах за да поттикнува политички немири во соседните земји.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ние Македонците од село Гореме, општина Струмјани, го поздравуваме народот покрај Вардар (барем реката сѐ уште е таму) и се „восхитуваме" на дејствувањата на мудрите мажи на државата.

 

повеќе

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе