Шефот на дипломатијата на ЕУ: Готов е спорот на ЕУ со САД околу француските подморници

Трансатлантскиот спор на ЕУ и САД е готов, порача вчера шефот на дипломатијата на ЕУ Жосеп Борел, еден месец откако Франција огорчено реагираше на создавањето на одбранбениот сојуз на САД, Британија и Австралија, поради кој изгуби голем договор за продажба на подморници на Австралија.

EPA-EFE

„Нема да бидеме мазохисти и уште еднаш да инсистираме на сопствените проблеми“, кажа Борел во Вашингтон. „Тоа беше инцидент, дојде до недоразбирање, имаше недостиг од комуникација.

Тое е тоа, готово е. Одиме напред“, порача тој.

Франција минатиот месец ги отповика своите амбасадори и ги обвини САД и Австралија за забивање нож во грбот откако Канбера го откажа повеќе десетици милијарди вредниот договор за купување на француските подморници.

Канбера објасни дека се решила на купување подморници на нуклеарен погон среде растечките тензии со Кина, а ќе ги добие во рамки на воениот пакт Аукус со САД и Британија.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ние сме земја што први во Европа имаме стратегија за интеркултурализам.

повеќе

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.

повеќе

Од мали нозе ги заобиколуваме правилата на игра, па не е ни чудо што потоа се сопнуваме кога ќе истрчаме на терен.

повеќе