Шефот на дипломатијата на ЕУ: Готов е спорот на ЕУ со САД околу француските подморници

Трансатлантскиот спор на ЕУ и САД е готов, порача вчера шефот на дипломатијата на ЕУ Жосеп Борел, еден месец откако Франција огорчено реагираше на создавањето на одбранбениот сојуз на САД, Британија и Австралија, поради кој изгуби голем договор за продажба на подморници на Австралија.

EPA-EFE

„Нема да бидеме мазохисти и уште еднаш да инсистираме на сопствените проблеми“, кажа Борел во Вашингтон. „Тоа беше инцидент, дојде до недоразбирање, имаше недостиг од комуникација.

Тое е тоа, готово е. Одиме напред“, порача тој.

Франција минатиот месец ги отповика своите амбасадори и ги обвини САД и Австралија за забивање нож во грбот откако Канбера го откажа повеќе десетици милијарди вредниот договор за купување на француските подморници.

Канбера објасни дека се решила на купување подморници на нуклеарен погон среде растечките тензии со Кина, а ќе ги добие во рамки на воениот пакт Аукус со САД и Британија.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе