Шангај го зајакна обезбедувањето по ретките анти-ковид протести низ Кина (ВИДЕО)

Властите во Шангај поставија бариери во понеделникот околу центарот на градот каде што стотици луѓе протестираа во текот на викендот против тешките ковид мерки, што е една од повеќето демонстрации против карантините што се разгореа ширум земјата.

Фото: ЕПА

Од улиците на Шангај и Пекинг до десетици универзитетски кампуси, демонстрантите изразија невидена граѓанска непослушност откако лидерот Си Џинпинг ја презеде власта пред една деценија, со задушување на несогласувањата и со воспоставување широк високотехнолошки систем за социјален надзор.

„Се надеваме дека ќе ставиме крај на карантинот“, рече 28-годишниот Ши во Пекинг доцна во неделата. „Сакаме да живееме нормален живот. Сите треба храбро да ги изразиме своите чувства“.

Демонстрантите носеле празни бели листови, поради што протестите се наречени „револуција на белата хартија“ или „револуција А4“, наведува Би-би-си, додавајќи дека причината за демонстрациите со бели листови би можела да биде да се избегне цензура.

Нема знаци за нови протести во понеделникот во Пекинг или Шангај. Бирото за јавна безбедност не одговори веднаш на барањето за коментар на Ројтерс.

Реакцијата против ковид ограничувањата е назадување за напорите на Кина да го искорени вирусот, кој заразува рекорден број луѓе три години откако се појави во централниот град Вухан.

Политиката на нулта-ковид го задржа официјалниот број на починати во Кина во илјадници, во споредба со повеќе од еден милион во Соединетите Држави, но тоа е по цена на долги затворања на многу милиони во нивните домовите и големо нарушување и наштетување на втората по големина економија во светот.

Напуштањето на таа политика би значело одвраќање од политиката за која се залага Си. Исто така, би се ризикувало презаситување на здравствениот систем и широко распространување на болеста и смртни случаи во земјата со стотици милиони стари лица и ниско ниво на имунитет на ковид, велат експертите.

Протестите ги разбрануваа глобалните пазари во понеделникот, предизвикувајќи пад на цените на нафтата, раст на доларот и остар пад на кинеските акции и јуанот.

Кинеските државни медиуми не ги спомнаа протестите, наместо тоа ги повикаа граѓаните да ги почитуваат ковид правилата. Многу аналитичари велат дека Кина најверојатно нема повторно да се отвори пред март или април и дека ѝ треба ефикасна кампања за вакцинација пред да го стори тоа.

Доцна во неделата, во трговскиот центар Шангај, каде што 25 милиони жители беа заглавени во своите домови во април и мај, демонстрантите се судрија со полицијата, при што безбедносните сили одведоа полн автобус луѓе.

Би-би-си соопшти дека полицијата нападнала и привела еден нивен новинар кој известувал за настаните пред да го ослободат по неколку часа. Новинар на Ројтерс, исто така, бил приведен околу 90 минути во неделата навечер, пред да биде ослободен.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе