Северна Кореја: Продолжуваме со нуклеарни тестови, САД се опасност што не можеме да ја игнорираме

Северна Кореја во четвртокот се закани со можно продолжување на експериментите со нуклеарни и балистички проектили со долг дострел.

Фото: ЕПА

Заканата дојде по состанокот на политичкото биро со кој претседава претседателот на земјата Ким Џонг Ун, кој се подготвува за „долг конфликт“ со САД.

„Непријателската политика и воената закана на САД достигнаа ниво на опасност што не може да се игнорира. Од тие причини на состанокот на Политичкото биро на Централниот комитет на Работничката партија беше наредено итно да се разгледа продолжувањето на сите активности кои беа под мораториум“, пренесе севернокорејската новинска агенција КЦНА.

Пјонгјанг нема спроведено ниеден нуклеарен тест со балистички проектили со долг дострел од 2017 година, давајќи му предност на дијалогот со САД за време на трите средби со поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

Од неуспешниот самит на двајцата лидери во Ханој во 2019 година, преговорите се во мртва точка. Северна Кореја, вооружена со нуклеарно оружје, ги одбива повиците за преговори, рестартирајќи ги тестирањата на проектили, особено на суперсонични проектили.

Минатата недела, САД воведоа нови санкции на Пјонгјанг откако комунистичкиот режим на Ким Џонг Ун на почетокот на оваа година лансираше неколку проектили, вклучително и два тактички наведувани проектили.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе