Преговорите за денуклеаризација во застој

Северна Кореја продолжи со лансирањето проектили

Северна Кореја истрела балистички проектил во морето, соопшти јужнокорејската војска.

Илустрација: ЕПА

Проектилот, според Јужна Кореја, бил истрелан од област во близина на главниот град на Северна Кореја и летал околу 270 километри кон исток на максимална височина од 560 километри пред да падне во водите меѓу Корејскиот полуостров и Јапонија.

Американските и јужнокорејските разузнавачки претставници, се наведува, внимателно го анализираат лансирањето.

Ова е деветти пат Северна Кореја да го тестира своето оружје годинава, додека преговорите за денуклеаризација на земјата со САД се во застој.

Во јануари Северна Кореја изврши седум ракетни тестови, што е нејзин рекорд за еден месец, вклучувајќи го и тестирањето на својата најмоќна ракета од 2017 година.

Осмата ракета е истрелана пред една недела по едномесечна пауза за време на Зимските олимписки игри во Пекинг.

Легенда под Главна слика

Илустрација: ЕПА

Кој кого „мафлосува“, тие нас или ние нив. Чекор напред, три назад, како раковите во Охридското Езеро од моето детство кои исчезнаа во налетот на технолошкиот напредок и уништувањето на животната средина.

повеќе

Ние сме земја што први во Европа имаме стратегија за интеркултурализам.

повеќе

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.

повеќе