Северна Кореја истрела неидентификуван проектил

Северна Кореја истрела „неидентификуван проектил" во источен правец, соопшти во средата главниот стожер на јужнокорејската војска.

Фото: ЕПА

Пјонгјанг од почетокот на годината лансираше повеќе од десет пробни проектили, а во март и интерконтинентална балистичка ракета (ИЦБМ), за прв пат од 2017 година.

Севернокорејскиот режим исто така најави дека ќе продолжи да го развива својот нуклеарен арсенал игнорирајќи ги повиците на САД за дијалог.

Пробното лансирање во среда се случува неколку дена пред 10 мај, кога новиот јужнокорејски претседател Јун Сук Јол ќе ја преземе функцијата, кој најави построг став кон Северна Кореја.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Па како што велеле НЕ моите омилени македонски преродбеници од 19 век, и јас ќе кажам НЕ на овој предлог.

повеќе

Се докажува дека ЕУ интеграцијата е дијалектички процес, кој е подложен на динамика и на противтежни сили, процес кој нема да се одвива стабилно, автоматски и линеарно.

повеќе

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе