Селани во Кенија на смрт претепале сериски убиец на деца

Толпа на западот на Кенија уби маж кој призна убиства на повеќе од десет деца, а кој пред неколку дена избега од затвор, јавува Би-би-си.

Скриншот

Дваесетгодишниот Мастен Ванјала го фатиле селани и го тепале до смрт, јави тамошната полиција.

Мажот ги признал убиствата на десет деца во период од пет години, а откако пред два дена не се појавил на суд, полицијата почнала голема потрага.

Освен што ги убил децата, тој признал дека ги дрогирал, а на некои им ја пиел крвта.

Тој наводно се вратил во куќата на своите родители, кои се откажале од него, а подоцна го претепале соседите кои дознале дека е таму, изјавил очевидец за кенискиот весник Стандард.

Не е јасно како успеал од Најроби да стигне до куќата на неговите родители во село во зафрлен дел од земјата.

Ванјала бил уапсен во јули и од тогаш бил во затвор.

Легенда под Главна слика

Скриншот

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе