Се запали авион на Рајанер со 164 патници и членови на екипажот, принудно слета во Солун

Авион на ирската нискобуџетна компанија Рајанер со 164 патници и членови на екипажт принудно слета на аеродромот во Солун бидејќи во леталото избил пожар, соопштија грчките власти.

EPA-EFE

Авионот на лет од Берлин кон Атина побарал дозвола за принудно слетување на најблискиот аеродром поради пожар во кабината во момент кога летал над Халкидики, соопшти грчкото министерство за цивилна заштита.

Авионот со 157 патници, едно дете и шест членови на екипажот успешно слетал на аеродромот во Солун, се додава во соопштението кое го пренесува Ројтерс.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе