Сараевчани со автомобили протестираа поради поскапувањето на горивата (ВИДЕО)

Група граѓани незадоволни од неконтролираното поскапување на горивата синоќа се собраа на протестно возење во Сараево.

Фото: скриншот

Граѓаните, како што беше најавено, се собраа пред зградата на „Енергоинвест“ на Илиџа, од каде што со колона возила се упатија кон градот.

Колоната одеше од Енергоинвест до Скендерија и назад, без застанување.

Бунтот на граѓаните дополнително се засили по седницата на Претставничкиот дом на Парламентарното собрание на БиХ, на која не беше усвоена иницијативата на дневен ред да биде ставена точка поврзана со акцизите на горивата, пишува сараевскиот портал Кликс.

Легенда под Главна слика

Фото: скриншот

Работите во Македонија забегаа до тој степен што за нив мора да се пишува отворено, „револуционерно“.

повеќе

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе