„Мед“ Мајк Хјуз

Сакаше да докаже дека Земјата е рамна, загина во ракета што самиот ја направил (ВИДЕО)

Рамноземјашот „Мед“ Мајк Хјуз загина во саботата откако лансираше ракета што ја направил самиот.

„Нашите мисли и молитви се со семејството на Мајк Хјуз, како и со пријателите во ова тешко време за нив. Неговиот сон отсекогаш беше да го изведе ова лансирање, а Саенс ченел беше таму за да го сними патувањето“, се вели во изјавата на Саенс ченел.

Каналот Дискавери пишува дека Хјуз требало да лансира ракета од домашна изработка како дел од серијалот „Домашни астронаути“.

Целта, според Дискавери, била да се направи ракета што ќе отиде сто километри во висина, до самиот раб на вселената.

Хјуз, патем, е познат по тоа што веруваше дека Земјата е рамна плоча. Тој се надеваше дека, според Би-би-си, ќе ја докаже таа своја теорија со одењето во вселената.

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе