САД: Русија добива стотици беспилотни летала од Иран

Иран се подготвува во Русија да испорача „стотици“ беспилотни летала, вклучително и беспилотни летала способни да носат оружје, за употреба во инвазијата на Украина, соопшти Белата куќа.

Фото: ЕПА

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан рече дека не е јасно дали Иран веќе ѝ доставил на Русија некој од беспилотните системи, но рече дека САД имаат „информации“ што покажуваат дека Иран се подготвува да ги обучи руските сили да ги користат веќе овој месец.

„Нашите информации покажуваат дека иранската влада се подготвува да испорача до неколку стотици дронови, вклучително и беспилотни летала способни за оружје, во Русија, по забрзан распоред“, рече Саливан.

Денеска Џо Бајден патува во Израел и Саудиска Арабија, каде што нуклеарната програма на Иран ќе биде една од главните теми на разговор.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.

повеќе