САД и Русија разговараат за ослободување на Грајнер и Вилан

Соединетите Држави и Русија разговараат за ослободување на кошаркарската ѕвезда Бритни Грајнер и поранешниот маринец Пол Вилан преку специјални канали, објави новинската агенција РИА новости, повикувајќи се на висока американска дипломатка.

Фото: ЕПА

Елизабет Руд, вршител на должност во американската амбасада во Русија, изјави дека САД поднеле сериозен предлог за разгледување, но не добиле „сериозен одговор“ од Русија, пренесува РИА.

Русија и САД размислуваа за договор со кој Грајнер, која се соочува со девет години затвор во Русија поради обвиненија за дрога, ќе се врати во САД во замена за осудениот руски дилер на оружје Виктор Бут.

Не е постигнат никаков договор во услови на зголемени тензии меѓу двете земји.

Двократната освојувачка на златни олимписки медали беше уапсена на 17 февруари на московскиот аеродром бидејќи во багажот имала масло од канабис, кое во Русија е забрането, а на 4 август беше осудена на девет години затвор.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе