САД го намалиле дострелот на системот Химарс за ракетите продадени на Украина да не стигнат до територијата на Русија

Соединетите Американски Држави ги промениле системите Химарс што ѝ ги дадоа на Украина, за Киев да не може да ги користи за лансирање ракети со долг дострел, кои би можеле да ја нападнат територијата на Русија, пишува Волстрит џурнал.

Фото: ЕПА

Како што се наведува во соопштението, американската администрација сметала дека тоа е неопходно за да се намали ризикот од конфликт со Москва.

Весникот пишува дека во Украина биле испорачани 20 повеќецевни ракетни фрлачи, но тие биле модифицирани за да не можат да лансираат ракети со долг дострел, вклучувајќи го и АТАКМС, чиј радиус надминува 300 километри.

Иако САД ја откажаа испораката на вакви ракети во Украина, оваа промена гарантира дека системите не можат да се користат за нивно лансирање дури и ако ги набават ракетите од други извори.

Русија претходно испрати протестна нота до земјите од НАТО поради испораката на оружје за Украина. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека секој товар што содржи оружје за Украина ќе биде легитимна цел за Русија.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе