Руски космонаути во вселената го слават „ослободувањето“ на Луганск, објавија фотографија (ФОТО)

Руски космонаути на Меѓународната вселенска станица (МВС) позираа со знамето на самопрогласената проруска сепаратистичка парадржава Луганската Народна Република (ЛПР), чија независност ја признаваат само Русија и Сирија.

Фото: Твитер

Фотографијата на својот канал на Телеграм ја објави руската државна вселенска агенција Роскосмос со порака во која се слави „ослободувањето“ на Луганск, источниот украински регион чиј град Лисичанск падна во руски раце за време на викендот.

Космонаутите Олег Артемиев, Денис Матвејев и Сергеј Корсаков позираа со знамето на проруските сепаратисти на фотографијата.

Пораката која Роскосмос ја објави со фотографијата гласи: „Денот на ослободувањето на Луганската Народна Република. Славиме и на Земјата и во вселената“.

„Роскосмос и нашите космонаути, кои работат на Меѓународната вселенска станица, се придружуваат на честитките на лидерот на ЛПР, Леонид Пашечник, и на новиот Ден на големата победа“, се вели во соопштението на руската вселенска агенција.

„Ова е денот што граѓаните на окупираната област Луганск го чекаа долги осум години. Сигурни сме дека 3 јули 2022 година засекогаш ќе влезе во историјата на Републиката. Граѓани на сојузничката Народна Република Доњецк, чекајте!“, се заклучува во пораката на Роскосмос.

Легенда под Главна слика

Фото: Твитер

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе