Рускиот парламент размислува да забрани размена на борците од Азов за руски војници

„Нацистичките криминалци“ не треба да се разменуваат, рече спикерот на Думата, Вјачеслав Володин.

Фото: ЕПА

Државната дума, долниот дом на рускиот парламент, размислува за забрана на размената на борци од украинскиот полк Азов за руски војници, соопшти во вторникот канал на Телеграм што ги пренесува одлуките на Думата.

Новинската агенција ТАСС го цитираше спикерот на Думата, Вјачеслав Володин, кој рече дека „нацистичките криминалци“ не треба да се разменуваат.

Претходно во дебата во долниот дом на рускиот парламент, откако борците во украинската фабрика за челик Азовстал се предадоа, пратеникот Леонид Слуцки рече дека иако Русија има мораториум на смртната казна, треба „внимателно да се размисли“ да се воведе смртна казна за борците во Азов, пренесува Ројтерс.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе