Руски водител: Украинските деца треба да се удават (ВИДЕО)

Откако водител на телевизијата Раша тудеј (РТ) изјави дека украинските деца треба да се фрлат во река и да се удават, рускиот државен канал е обвинет за поттикнување геноцид, пишува Скај њуз.

Фото: ЕПА

Главната уредничка на рускиот државен информативен канал Маргарита Симонјан изјави дека водителот Антон Красовски е суспендиран поради своите „одвратни коментари“. Таа рече дека никој во РТ не ги дели ставовите на Красовски. Исто така, беше објавено дека Красовски е разрешен.

Станува збор за водител кој јавно ја поддржува војната во Украина и кој ЕУ го стави на листата санкционирани лица.

Красовски во објава на социјалните мрежи се извини и рече дека му е „навистина срам".

„Па, се случува: во етер си, понесен и не можеш да запреш. Барам прошка од сите што останаа запрепастени", рече тој, пренесе Ројтерс

Рускиот државен истражен комитет соопшти дека е отворена истрага за Красовски.

Красовски во својата емисија минатата недела рече дека „украинските деца треба да се фрлат директно во река со силна струја“.

При давањето на овие коментари, Красовски се осврна на зборовите на рускиот писател на научна фантастика Сергеј Лукјаненко за тоа како, кога првпат ја посетил Украина во 1980-тите, децата му рекле дека ќе живееле подобро доколку Москва не им ја окупирала земјата.

„Треба да се удават во реката Тиса. Само удавете ги тие деца. Алтернативата е да се стават во колиба и да се запалат“, рече Красовски во емисијата.

Во краткото видео објавено на социјалните мрежи, Красовски се насмеа на информациите дека припадници на руските сили силувале постари жени во Украина за време на војната. Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба го коментираше видеото на Красовски на Твитер.

„На земјите кои не ја забранија РТ треба да им се прикаже овој клип“, напиша Кулеба. Агресивното поттикнување на геноцид, додаде тој, нема никаква врска со слободата на говорот. „РТ треба да се забрани во целиот свет“, коментираше Кулеба.

Руската државна телевизија, под контрола на Кремљ, гласно навива за руската инвазија на Украина. Водителите рутински ги отфрлаа извештаите за руските воени злосторства, а многумина го искористија емитувањето да го повикаат рускиот претседател Владимир Путин да преземе уште поагресивен пристап во инвазијата.

„За децата на Украина, како и за децата од Донбас и за сите други деца, сакам сето ова да заврши што е можно поскоро и да можат повторно да живеат и да учат во мир - на јазикот што го сметаат за свој мајчин јазик“, напиша Симонјан на официјалната веб-страница на РТ.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе

Слоганот на македонското претседателство со ОБСЕ е “It’s About People” и затоа ќе е доблесно МНР да побара помош и поддршка за да си ги заштити националните интереси, интегритетот, суверенитетот, јазикот и идентитетот.

повеќе