Руски пограничен хеликоптер го наруши воздушниот простор на Естонија

Естонија која е членка на НАТО, денеска соопшти дека хеликоптер на руската гранична полиција го нарушил воздушниот простор на балтичката земја во текот на викендот, рускиот амбасадор беше повикан и даде забелешка за инцидентот.

Фото:Скриншот

Естонската војска соопшти во соопштение дека рускиот хеликоптер МИ-8 влегол без дозвола во саботата навечер во воздушниот простор на земјата во југоисточна Естонија во областа Коидула, недалеку од рускиот град Псков.

Хеликоптерот бил во воздушниот простор на Естонија речиси две минути, соопшти естонската војска, додавајќи дека не претставил план за летање, транспондерот му бил исклучен и не успеал да одржи радио контакт со естонските служби за воздушна навигација.

Наводниот упад е второ нарушување на воздушниот простор на Естонија оваа година. Минатата година руски воени авиони пет пати го нарушија воздушниот простор на Естонија, соопшти војската.

Рускиот амбасадор во Данска во петокот беше повикан во данското Министерство за надворешни работи, откако руски воен брод двапати ги наруши територијалните води на земјата во близина на островот Борнхолм во Балтичкото Море.

Инцидентот се случи додека многу дански пратеници беа на островот на годишен собир на политичари и лобисти.

Легенда под Главна слика

Фото:Скриншот

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе