Руски дипломати ја напуштија Северна Кореја на железничка количка (ВИДЕО)

Група руски дипломати и нивните семејства биле присилени да ја напуштат Северна Кореја со помош на железничка количка на рачен погон – дресина – што им била единствената легална опција за враќање во Русија, јавува Би-би-си.

Нивното патување на својата фејсбук страница го сподели и руското министерство за надворешни работи, кое ја објави фотографијата на осуммината Руси како се возат низ природата во Северна Кореја.

„Бидејќи границите се затворени веќе подолго од една година, патничкиот сообраќај е прекинат, беше тоа долг и тежок пат дома“, напиша руското министерство во постот.

Тие прво патувале 32 часа со воз од Пјонгјанг, потоа уште два часа со автобус до границата, па конечно со сопствен погон до Русија. Единствениот маж во групата, кој бил „погонот“ на нивното возило бил третиот секретар на амбасадата во Пјонгјанг Владислав Сорокин, а најмладиот патник била неговата тригодишна ќерка Варија.

Руските дипломати морале да ја нарачаат изработката на возилото, како и негово поставување на шините, да организираат утовар на своите куфери, и потоа да го истуркаат возилото до повеќе од километар оддалечениот премин Хасан, каде ги дочекале претставници на министерството за надворешни работи од Владивосток.

🛤25 февраля на Родину вернулись 8 россиян-сотрудников российского Посольства в КНДР и членов их семей. 🚩Поскольку вот...

Posted by Russian Foreign Ministry - МИД России on Thursday, February 25, 2021

Северна Кореја воведе едни од најстрогите мерки за заштита од пандемијата на коронавирусот во светот, па го забрани целиот влез и излез на возови и други превозни средства од државата. Војската го засили надзорот над границите и издаде строги наредби да се сопре секој обид за влез.

Официјално, Пјонгјанг тврди дека во Северна Кореја нема случаи на зараза со вирусот, но независните набљудувачи се скептични што се однесува на тие тврдења. По затворањето на границите, повеќето западни дипломатии ги затворија амбасадите и ги вратија своите персонали во матичните земји.

Повеќето патници пешки ја минуваат копнената граница со Кина, по последниот лет во март минатата година, кој ги превезе дипломатите од Германија, Русија, Франција, Швајцарија, Полска, Романија, Монголија и Египет до аеродромот во Владивосток.

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе