Руски борбен авион по грешка урнат за време на воена вежба, пилотите преживеале (ВИДЕО)

Ловец сухој Су-30 вреден 50 милиони долари по грешка бил урнат од друг авион за време на воена вежба во централна Русија, јавуваат руските агенции.

EPA-EFE

Двата пилоти безбедно се катапултирале.

Од Западниот воен округ на Русија е соопштено дека авионот се урнал во Тверскиот округ, а дека пилотите биле најдени во „задоволувачка состојба“.

Иако војската не објави детали за причините за уривањето, медиумите јавуваат дека борбениот авион бил соборен. Првичните информации откриваат дека леталото било најверојатно соборено од друг авион, јави руската новинска агенција ТАСС.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе