Руски борбен авион „избркал“ американски над Јапонското Море (ВИДЕО)

Руски борбен авион МиГ-31 бил испратен да „избрка“ американски бомбардер Б-1Б над Јапонското Море, пренесува денес руската агенција ТАСС повикувајќи се на руската војска, неколку дена откако се случи инцидент со американски разурнувач во истиот регион.

EPA-EFE

Во соопштението се наведува дека американскиот авион не ја минал руската граница.

Русија во петокот соопшти дека еден од нејзините воени бродови се соочил со американски разурнувач кој се обидел да ги наруши руските територијални води за време на руско-кинески воени вежби во Јапонското Море, додека Вашингтон ги негитраше обвинувањата.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе