Руската балтичка флота најави огромни воени вежби

Руската балтичка флота подготвува бројни големи воени вежби, соопшти нејзината служба за односи со јавност, а пренесува агенцијата Интерфакс.

EPA-EFE

„Во текот на зимскиот период за обука на полигоните на Балтичката флота е предвидено одржување неколку десетици големи маневри на различни нивоа – вклучувајќи оклопни и моторизирани единици, противвоздушна одбрана, артилерија и разузнавачки и радио единици, како и воздухопловните сили на флотата“, соопшти прес-службата.

Балтичката флота се наоѓа во руската ексклава Калининград. Во руските оружени сили новите годишни програми почнуваат на 1 декември. Балтичката флота од 2016 опфаќа поголеми воени сили откако беше формиран 11 армиски корпус. Дури неодамна беше објавено дека тој корпус дополнително е засилен со моторизирана дивизија.

Руската војска го правда јакнењето на воените активности со присуството на НАТО на западните граници на Русија. Калининград е опкружен со земјите од НАТО Полска и Литванија и се наоѓа на повеќе од 1.000 километри воздушна линија од Москва, но само околу 500 километри од Берлин.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе