Русите за масакрот на конвојот: „Украинците нападнаа цивили што сакаа да влезат на ослободените територии“

За масакрот на цивилите кај украинскиот град Запорожје, во кој загинаа најмалку 23 лица, се огласија и проруските власти.

EPA-EFE

Владимир Рогов, лидер на проруските бунтовници и претседател на движењето „Заедно сме со Русија“, на Телеграм објави дека за нападот е одговорна украинската војска. Рогов тврди дека цивилите во конвојот сакале да заминат од Запорожје и да влезат на „ослободените територии“.

„Во моментов се знае дека се убиени 23, а ранети се 34 цивили“, напиша Рогов и додаде дека конвојот автомобили стоеле на саем на автоделови.

„Пукале во конвој автомобили што се наоѓал на излезот од Запорожје и чекале премин кон ослободените територии“, напиша Рогов.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе