За осуда на анексијата на украинските региони

Русите употребија вето на резолуција во ОН, Кинезите и Индијците воздржани

Русија денес употреби вето за да спречи усвојување на резолуција на Советот за безбедност со која се осудува анексијата на четирите украински региони, додека Кина и уште три држави членки беа воздржани.

EPA-EFE

Текстот подготвен од Соединетите Американски Држави и Албанија доби десет гласа за, а четири земји беа воздржани – Кина, Индија, Бразил и Габон. Русија беше единствена која гласаше против резолуцијата.

Американската претставничка во Обединетите нации Линда Томас Гринфилд ја претстави резолуцијата која ги повикува земјите членки да не признаваат никаков изменет статус во Украина и бара од Русија да ги повлече своите трупи.

Вашингтон сигнализираше дека текстот по Советот за безбедност ќе биде наметнат и во Генералното собрание, каде ниедна од 193 држави членки нема право на вето. Русија претходно денес анектираше четири украински региони, потег кој го осудија западните земји.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе