Русите обвинија двајца заробени Британци за „платенички активности“

Двајцата британски државјани кои руските сили ги заробија во источна Украина се обвинети за „платенички активности“, јави руската новинска агенција ТАСС.

EPA-EFE

Пред неколку недели беше потврдено дека 22-годишниот Дилан Хили и 35-годишниот Ендрју Хил се во рацете на руските сили. Хили бил заробен уште во април.

Русите го заробиле Хил на контролен пункт јужно од Запорожје заедно со 45-годишниот Пол Уреј, кого руските медиуми не го спомнуваат во новиот извештај.

Руските телевизии во април објавија снимки од заробениот Хил. Во новиот извештај нема информации во каква состојба се Хил и Хили.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе