ПО ИЗВЕШТАЈОТ НА ФБИ

Русите: Њет, немаме сочно сексуално досие за Трамп

Најскандалозното тврдење во документот е дека Трамп изнајмил „повеќе проститутки да изведуваат 'златен туш' (мокрење) пред него. За хотелот е познато дека е под контрола на ФСБ (руските разузнавачи) и дека со микрофони и скриени камери во сите главни соби снимаат сè што сакаат.“

Русија негира дека има собрано досие со компромитирачки информации за новоизбраниот претседател Доналд Трамп.

Портпаролот на претседателот Владимир Путин ги отфрли обвинувањата на прес-конференција утрово, велејќи: „Кремљ нема компромитирачко досие за Трамп, таквите информации не се во согласност со реалноста и не се ништо друго освен апсолутна фантазија.“

Портпаролот додаде дека вестите за досието во медиумите се „целосна измислица и апсолутна бесмислица“.

Наводното досие беше главна тема во еден, како што вели Дејли бист, непроверен и вулгарен документ од 35 страници на американската разузнавачка служба, кој минатата недела им бил претставен на претседателот Барак Обама и на новоизбраниот претседател Трамп, а содржи наводи дека руски оперативци се труделе да „ги искористат личните опсесии и сексуалната перверзност на Трамп“ за да добијат компромитирачки материјал за него. Документот, кој неколку месеци кружеше во медиумите и во владините кругови, во вторникот беше објавен од Базфид, иако сајтот признава дека многу од наводите не се потврдени и покрај истрагата.

На Твитер Трамп реагираше осудувајќи го извештајот како „лов на политички вештерки“, нарекувајќи го „лажни вести“.

Најскандалозното тврдење е дека Трамп изнајмил „повеќе проститутки да изведуваат 'златен туш' (мокрење) пред него. За хотелот е познато дека е под контрола на ФСБ (руските разузнавачи) и дека со микрофони и скриени камери во сите главни соби снимаат сè што сакаат.“

Социјалните медиуми се алатка која овозможува двонасочна комуникација. Тоа е нивната предност,

повеќе

Според моето мислење, нестабилноста ќе биде многу веројатна во Македонија ако Никола Груевски успее да ја поврати моќта, вели Дејвид Б. Канин, бивш разузнавачки аналитичар на ЦИА.

повеќе

Со секој изминат ден Македонија има сè помал број жители: и апсолутно (службената статистика тоа не го покажува) и релативно, во однос на светската популација, што воопшто не може да се сокрие. 

повеќе