Голем број Руси на улиците на Москва, бараат анексија на истокот на Украина (ВИДЕО)

Русите масовно излегоа на улиците на Москва и Санкт Петербург на собири за поддршка на припојувањето на украинскиот регион Донбас на Русија. Во вторникот четири украински региони – Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје – најавија референдум за припојување кон Русија од 23 до 27 септември. Одлуката ја поздравија руските власти, а ја осудија западните политичари.

EPA-EFE

Луѓето на масовните собири носеа руски знамиња, знамиња со воениот симбол „Z“ и пораки како „Русите и Украинците, еден народ и една земја“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе