Голем број Руси на улиците на Москва, бараат анексија на истокот на Украина (ВИДЕО)

Русите масовно излегоа на улиците на Москва и Санкт Петербург на собири за поддршка на припојувањето на украинскиот регион Донбас на Русија. Во вторникот четири украински региони – Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје – најавија референдум за припојување кон Русија од 23 до 27 септември. Одлуката ја поздравија руските власти, а ја осудија западните политичари.

EPA-EFE

Луѓето на масовните собири носеа руски знамиња, знамиња со воениот симбол „Z“ и пораки како „Русите и Украинците, еден народ и една земја“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе