Русите го поправаат Кримскиот мост, покажуваат сателитските снимки (ФОТО)

Компанијата Максар технолоџис објави нови сателитски снимки од оштетениот Кримски мост, кој го поврзува полуостровот со Русија, а кој беше припоен кон Русија во 2014 година.

Фото: ЕПА

На снимките се гледаат поправки на железничката пруга на мостот и на оштетените делови од патот, објасни Максар.

„Може да се видат возила (првенствено автомобили и мали камиони) како патуваат по должината на мостот. Во близина траектот ги превезува камионите преку Керчкиот теснец“, се додава.

На снимките се гледаат и товарни камиони што чекаат на траектниот терминал. „Во близина, неколку стотици товарни камиони (беа) паркирани северозападно од Крим на напуштен аеродром, чекајќи да бидат префрлени во Русија“, вели Максар.

Фото: ЕПА Фото: ЕПА

Кримскиот мост беше оштетен во саботата. Рускиот претседател Владимир Путин акцијата ја нарече терористичка, а Украина не презеде одговорност. Русија објави детална хронологија на нападот на мостот, додека портпаролот на украинската воена разузнавачка служба Андриј Јусов ја нарече истрагата бесмислица.

Мостот е долг 19 километри, а Путин го отвори во 2018 година.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе