Русија жестоко го нападна Запорожје (ФОТО+ВИДЕО)

Руските сили утринава истрелаа седум проектили врз станбени згради во украинскиот град Запорожје.

Фото: ЕПА

Во нападот загина една жена, а најмалку пет лица сѐ уште се под урнатините. Нападот се случил во раните утрински часови, пред зори.

„Многу луѓе беа спасени, меѓу кои и тригодишно девојче, кое беше хоспитализирано. Спасувачката операција сѐ уште трае“, објави гувернерот на регионот Запорожје, Олександр Старук, на својот канал на Телеграм. Вкупно седум лица се ранети, а нивните повреди се различни.

Фото: ЕПА Фото: ЕПА

„Една жена загина, а друга е на пат кон болница како резултат на седум руски напади“, напиша Старук на апликацијата за пораки Телеграм, пренесе Ројтерс.

Тој додаде дека најмалку пет лица се под урнатините на зградите.

Запорожје е главен град на истоимениот регион, за кој Русија тврди дека го припоила.

Попладнево во Запорожје одекнаа уште три силни експлозии, јавува Би-би-си.

Гувернерот на регионот ги повика жителите на градот да останат во засолништата и предупреди на „нов ракетен напад“.

Олександр Старук претходно предупреди на можноста од нови ракетни напади.

Фото: ЕПА Фото: ЕПА Фото: ЕПА

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Ех какво време дојде, да се стремиме кон нула. Уште повеќе, да постигнеме нула.

повеќе

Како да ги зачуваме националните и креативни наследства со помош на вештачката интелигенција?

повеќе

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе