Русија за масакрот во Буча: Знаеме кој го нарачал ова, САД се мајстори за провокација

Руското Министерство за надворешни работи тврди дека снимките од загинатите цивили во украинскиот град Буча биле „нарачани“ од САД за да ја обвинат Русија.

Фото: ЕПА

„Кои се мајстори за провокација? Се разбира, САД и НАТО“, рече портпаролката на министерството Марија Захарова во интервју за државната телевизија.

Захарова рече дека брзата реакција на Западот поради сликите на загинатите цивили укажува дека приказната е дел од планот за оштетување на угледот на Русија.

„Во овој случај, ми се чини дека фактот што овие изјави (за Русија) беа дадени веднаш по појавувањето на овие материјали не остава сомнеж за тоа кој ги ‘нарачал’“.

Украинските власти во неделата соопштија дека истражуваат можни воени злосторства извршени од Русија, откако стотици мртви тела беа пронајдени во градовите околу Киев.

Руските власти тврдат дека фотографиите и снимките од Буча се „провокација“ направена со намера да се нарушат мировните преговори меѓу Москва и Киев. Руското Министерство за одбрана вели дека фотографиите се „уште една местенка на режимот во Киев“.

Снимките и фотографиите на загинатите цивили ги поттикнаа западните земји да побараат казнување на одговорните за воени злосторства.

Русија, пак, бара Советот за безбедност на ОН да се состане денеска за да разговара за „провокацијата на украинските радикали“ во Буча.

На 24 февруари Русија испрати десетици илјади војници во Украина во „специјална воена операција“ за уништување на воените сили на јужниот сосед и искоренување на „опасните националисти“.

Украинските сили даваат силен отпор, а Западот воведе силни санкции кон Русија за да ја принуди да се повлече.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе